Gyerekként eléggé ódzkodtam az iskolai menzakoszttól, mégis nagyon sok étellel ott találkoztam először és ezek rendszerint mély nyomokat is hagytak bennem. Élményeim és emlékeim egészen széles skálán mozognak, de azóta több fogás is kellemes csalódást okozott, amit akkoriban ha fizettek volna se ettem volna meg.
Ezek egyike volt a frankfurti leves, amit valószínűleg szerencsétlenségemre a sulis étkezde konyhája mutatott be nekem először. Ez a se íze se szaga, virslis, káposztás leves akkoriban számomra érthetetlen módon került be a gyermekétkeztetés rendszerébe, és legalább kétheti rendszerességgel tálalták is nekünk.
Aztán persze teltek-múltak az évek és sok olyan élethelyzet adódott, amikor a második esélyeknek köszönhetően kedvezően alakultak a dolgaim – beleértve több újrapróbálkozást is az ételek terén. Így aztán nekifutottam újra ennek a levesnek is, ám ez alkalommal magam készítettem el, vegán verzióban. Mondanom sem kell, hogy nagyon meglepődtem az eredményen és azóta is a rajongója vagyok! 🙂
Hozzávalók:
- 2 fej vöröshagyma
- 3 ek olívaolaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 6 db közepes burgonya
- 2 kk őrölt majoranna
- 4 db babérlevél
- 2 csapott ek füstölt paprika
- 3,5 liter víz
- fél fej kelkáposzta
- 1 csomag vegán virsli
- fél citrom leve
- 1 pohár vegán tejföl
- só, bors
- A vöröshagymát kockákra aprítjuk és közepes lángon elkezdjük az olajon párolni. Amikor már üveges és megpuhult, jöhet rá a zúzott fokhagyma is, amivel gyakori kevergetés mellett tovább pároljuk még 5 percig.
- Amikor a hagymamix egy kis színt kapott, hozzáadjuk a megtisztított és kockára vágott krumplikat is, ezt követően pedig jöhetnek a száraz fűszerek: majoranna, babérlevél, füstölt paprika, só és bors. Alaposan elkeverjük az egészet és felöntjük 3,5 liter vízzel.
- A kelkáposztát 2 cm-es csíkokra vágjuk és amikor a krumpli már félig megfőtt, hozzáadjuk ezt is a leveshez.
- Amikor a burgonya már 90%-os, kimerünk a levesből egy merőkanállal és egy kisebb edényben simára keverjük benne a tejfölt és a citromlevet – mehet is vissza a levesbe, hogy elkeverjük és mindenhova jusson belőlük.
- A virsliket felkarikázzuk és szintén hozzáadjuk a leveshez. Itt érdemes újra kóstolni és sózni, ha még szükséges. Ha a virsli 5 percet főtt, készen is vagyunk!
A végeredmény egy nagyon kiadós leves, ami szeletelt kenyérrel, de nélküle fogyasztva is elképesztően tartalmas, laktató fogás. Nálunk gyakran készül vacsorára és gyors, munkahelyi ebédként sem okozott még csalódást. Ahogy a családunk legkisebb tagja fogalmazott: “Olyan jó, hogy eláll tőle a lélegzeted!” 🙂