Így segíthet a vegán étrend a 2-es típusú cukorbetegségen

Magyarországon körülbelül 1 millió diagnosztizált cukorbeteg él, de ezen felül még több százezer élhet úgy, hogy bár cukorbeteg, még nem tud róla. Éppen ezért különösen fontos, hogy vigyázzunk magunkra és ha lehet, csökkentsük a cukorbetegség kialakulásának esélyeit. De mit tehetünk, ha már kialakult szervezetünkben ez a betegség? 

Cikkünkben most a 2-es típusú, életünk során kialakuló cukorbetegségről osztunk meg hasznos információkat, melynek kiváltó oka többnyire az egészségtelen életmód. Ha testünkben már jelen van ez a betegség, megnő a szív- és veseproblémák esélye, valamint nagy eséllyel látásunk minőségére is negatívan hathat.

Mi is a cukorbetegség?

Így segíthet a vegán étrend a 2-es típusú cukorbetegségenMielőtt belevágnánk a vegán életmód jótékony hatásainak boncolgatásába, először magát a cukorbetegséget, és annak kialakulási folyamatát kell megértenünk. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a vérben a glükóz szintje túl magas. Ezt az is okozhatja, hogy nem termel elég inzulint a szervezetünk, vagy a megtermelt inzulin nem elég hatékonyan működik, de az is elképzelhető, hogy a szervezet egyáltalán nem termel inzulint.

A korai tünetek közé tartozik a gyakoribb vizelési inger, különösen esténként, az intenzív szomjúságérzés, a fáradékonyság, váratlan fogyás, nemi szervek környéki viszketés, afta, homályos látás, vagy a lassabban gyógyuló sérülések is.

Több típusát is ismerjük a cukorbetegségnek. Az 1-es típusú cukorbetegség kiváltó oka, hogy az immunrendszer megtámadja és elpusztítja azokat a sejteket, amelyek az inzulint termelik. Ennél sokkal gyakoribb előfordulású a 2-es típus, mely a cukorbetegek 90%-át teszi ki, ahol az inzulin nem elég hatékonyan működik vagy nem termel eleget belőle a szervezet. Az 1-es és a 2-es típuson kívül több különböző, ritkább altípusa is van ennek a betegségnek, ilyen pl. a gesztációs cukorbetegség, ami terhes nőknél alakulhat ki.

Megelőzhető a 2-es típusú cukorbetegség?

Igen! Megfelelő étrenddel és életmóddal megelőzhető és ha már megtörtént a baj, sok esetben visszafordítható a 2-es típusú cukorbetegség. Egyre több szakértő javasolja a növényi alapú étrendeket és egyes tanulmányok kimutatták, hogy hatékonyan csökkenthetik a gyógyszeradagokat vagy akár el is hagyhatják azokat a betegek egy ilyen jellegű életmódváltás után.

Az inzulin, mely a hasnyálmirigyben termelődik, lehetővé teszi, hogy a sejtjeidbe jusson a glükóz, energiát biztosítva szervezeted számára. Ha minden megfelelően működik, akkor az inzulin egy kulcsként funkcionál a sejtfalon lévő ajtót nyitva, ami beengedi a glükózt, cukorbetegség esetén viszont ez a zár elromlik. Cukorbetegség esetén a glükóz felgyülemlik a vérben és károsítja a szívet, a szemeket, a lábakat és a veséket. Ráadásul ezt követően a vérben a koleszterin mennyisége is megnő, ami megnöveli a zsír szintjét is, tovább rontva a szemeket, veséket és idegvégződéseket, ami a végtagok érzéketlenségéhez is vezethet. Veronika Charvatova, aki biológus és egészségügyi kutató, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőket kezelt és arra a következtetésre jutott, hogy az étrend kiemelkedő fontosságú a betegség legyőzésében.

 

Akkor a cukor gonosz?

Az egész kalamajkát az okozza, hogy a vércukorszint túl magas, erről pedig csakis a cukor tehet, nemigaz? Nos, igazság szerint a legtöbb 2-es típusú cukorbetegség esetében a túlsúly a probléma gyökere és nem a cukor. Ha túl sok zsíros ételt fogyasztunk, akkor a zsírcseppek lerakódnak a bőr alatt, az izmokban és a májban. Amikor a tárolt zsír elér egy bizonyos szintet, elkezdi csökkenteni a sejtek inzulinreakcióját. Ezt hívják inzulinrezisztenciának. Ilyenkor a szervezet ugyan termeli az inzulint, de a sejtek nem képesek reagálni rá. Kutatások kimutatták, hogy határozottan kapcsolat van az inzulinrezisztencia kialakulása és a lerakódott zsír mennyisége között.

Ha valaki túlsúlyos, nagyobb eséllyel tárolnak az izmai és a mája zsírt, de természetesen a túlsúly nem az egyetlen kiváltó ok. Ennek ellenére nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a vegán étrendet követők között 50%-kal kisebb az esélye annak, hogy 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki és általánosságban elmondható, hogy jobbak a vércukorszintet és inzulinérzékenységet kimutató értékeik is.

Több klinikai kutatás is kimutatta, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek már 3 hét után segít az étrend megváltoztatása és a testmozgás bevezetése a mindennapokba, hiszen sok esetben az új életmódnak köszönhetően a betegek csökkenthették a gyógyszerek adagait, de akadtak olyanok is, akik teljesen elhagyták a gyógyszeres kezelést. Egy alacsony zsírtartalmú, vegán diéta például képes megelőzni és visszafordítani is a 2-es típusú cukorbetegséget, mert csökkenti a sejtekben tárolt zsírt, a koleszterinszintet, a vese- és idegkárosodás esélyét, javítja a vércukorszintet, súlycsökkenéssel járhat, valamint a vérnyomást is optimalizálja.

Ez annak köszönhető, hogy a vegán étrendben kevesebb a telített zsír és több a rost, ami segíti a vércukorszint szabályozását. Ha ez még nem lenne elég, sok jótékony fitokemikáliát és összetett szénhidrátot tartalmaznak a vegán ételek, amik pozitív, hosszútávú anyagcsere-változásokat eredményeznek a szervezetben. Az állati eredetű ételek elhagyásával a telített zsírok szervezetbe jutása is jelentősen csökken. 

A növényi zsírok sok szempontból kedvezőbben, de azok is le tudnak rakódni a sejteken, így ha tehetjük, próbáljunk meg omega-3 zsírokat bevinni szervezetünkbe, hiszen egyedül azok szükségesek az egészséges életvitelhez. Az omega-3 legjobb forrásai közé tartozik a lenmag, chia mag és kendermag, illetve a diófélék is. Ebből is látszik, hogy a magvakat nem kell teljesen kizárni az étrendből, de nem mindegy, hogy mennyit fogyasztunk belőlük.

A vesék védelme minden cukorbeteg számára kiemelten fontos és a húsból, a halból, a tejtermékekből és a tojásból származó állati fehérjék megterhelhetik a vesét, illetve tovább ronthatnak a megemelkedett vércukorszint okozta károkon. Az állati eredetű ételekben nincsen rost vagy egészséges szénhidrát, így azok teljesen elhagyhatóak, ha a növényi eredetű ételeket B12 vitaminnal egészítjük ki.

Mire kell figyelnünk az étrendnél, ha 2-es típusú cukorbetegségünk van?

1. Semmi állati eredetű étel

Azzal, hogy az állati eredetű ételeket kizárjuk az étrendünkből, jelentősen csökkentjük a zsírbevitelt és a koleszterin is eltűnik az ételeinkből. Ráadásul a legtöbb állati eredetű zsír telített, amire semmi szüksége a szervezetünknek.

Ahogy azt már korábban bemutattuk, az állati eredetű fehérjék nagyobb terhelést jelentenek a vesék számára, ez pedig tovább ronthatja azok állapotát, ezért minden ételnek növényi eredetűnek és finomítatlannak kell lennie, ha ez megoldható, így magas lesz az elfogyasztott ételek rosttartalma és összetett szénhidrátokban is gazdag lesz a táplálkozásunk.

2. Kevés zsiradék

A növényi zsírok egészségesebbek, de a mérték itt is elképesztően fontos. Étkezésenként maximum 3 gramm zsírt vigyünk be a szervezetünkbe be és figyeljünk arra, hogy a bevitt kalóriák maximum 10%-a érkezzen zsírból. Ezt szem előtt tartva elképzelhető, hogy az ételekhez használt olajok ezt a mennyiséget le is fedik és a magvak mennyiségéből már vissza kell vennünk. Ahogy azt korábban említettük, az omega-3 zsírsavra helyezzük a hangsúlyt, aminek legjobb forrása a lenmag, a kendermag vagy a diófélék, illetve főzésnél a repceolaj.

3. Alacsony glikémiás index

A glikémiás index (röviden GI) határozza meg azt, hogy az étellel bevitt szénhidrát hogyan hat a vércukorra. A gyorsan emészthető szénhidrátok gyorsan is emelik meg a glükóz szintjét a vérben, ezért magas a GI értékük. A lassabban lebomló szénhidrátokból fokozatosan nyeri ki a szervezet a glükózt, ezért alacsony a GI értékük.

Nézzünk néhány példát, hogy mely ételek milyen glikémiás indexszel rendelkeznek:

Alacsony GI érték

A legtöbb gyümölcs és zöldség, a hüvelyesek (a bab, a szója, a borsó, a lencse, a csicseriborsó), az árpa, a hajdina, a hummus, a tészták, a diófélék és a magvak, az édesburgonya, a szárított sárgabarack, a szilva, a zabpehely, a korpa, a gabonafélék, a teljes kiőrlésű kenyér, a szójajoghurt.

Közepes GI érték

A rozskenyér, a barna rizs, a basmati rizs, a kukorica, a zabkása, az aprított búza, az ananász, a sárgadinnye, a füge, a mazsola és a paradicsomszószos bab.

Magas GI érték (kerülendő): 

A burgonya, a fehér rizs, a sütemények, a görögdinnye, a tök, a fehér kenyér, a kukoricapehely, az édes gabonafélék, a datolya és a cukros ételek.

Ha figyelünk ezekre, kevésbé lesz hangsúlyos, hogy mennyit eszünk, az viszont sokkal inkább, hogy mit és mivel. A B12 vitamin mindenféleképpen fontos kiegészítése kell, hogy legyen egy vegán étrendnek, de a cukorbetegeknek még inkább figyelni kell erre, hiszen a Metformin csökkentheti a vitaminok felszívódását. Szóval ha vegán étrendet követünk alacsony zsírbevitellel és alacsony vagy közepes glikémiás indexszel rendelkező ételekkel, akkor a lehető legjobb megoldást választjuk a 2-es típusú cukorbetegség elkerüléséhez, illetve megfékezéséhez.

@VegStyle az Instán
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Press ESC to close